S čím si hraju - Fórum s CouchDB

Tento článek byl publikován před 7 lety, některé informace již nemusí být aktuální

Open source a placených fór je strašná spousta a všechny jsou na jedno brdo. Myslím, že je na nich hodně co napravovat. Namátkou ovládání, použitelnost, funkčnost, koncept. Když jsem naposled viděl administraci phpBB, nestačil jsem se divit. Kdokoliv udělá nové fórum s kvalitním UI, bude podle mě mít „úspěch“ a „zásluhy“. Bude to ten, kdo z kabiny raketoplánu dokáže udělat joystick (nebo spíš iPhone?).

Takže jsem se do toho taky z hecu pustil. Měl jsem, a stále mám, tři hlavní cíle – pocvičit se s CouchDB, udělat ovládání kterému porozumí BBU (Běžná Babička Uživatelka) a zajistit vysokou rychlost, která s přibývajícími záznamy v databázi nebude klesat. Mám na mysli dvěstě třista tisíc záznámů a dál.

Mám úplně první nástřel a zatím jsem si na tom vyzkoušel dvě věci – CouchDB hosting Cloudant (ten je super) a css „framework“ Twitter Bootstrap (ten není až tak super).

Výsledek je prozatím ten, že rychlé to fórum tedy není, protože se připojuje ke vzdálené databázi a to něco stojí. PHP server je v ČR, db server nejspíš v USA – nic dobrého.

S tím souvisí další „problém“ – výběr databáze. CouchDB je pořád ve srovnání s MySQL trochu exotika vzhledem k hostování. Pokud bych chtěl, aby to moje fórum někdo používal, připojování ke vzdálené databázi asi nebude to pravé, i když tím na druhou stranu provozovateli fóra odpadají starosti s db serverem.

Pořád tedy zvažuji možnost použít klasické MySQL a rychlost zajistit třeba s pomocí NotORM.

… pokračování příště …

před 7 lety napsal Peter Láng | tagy: Webové aplikace CouchDB